Miért nem megoldás az autópályák négysávosítása?
Sokan azt hiszik, hogy az autópályákon haladó hatalmas forgalom okozta dugókat szimpla sávbővítéssel meg lehet oldani. Érkezett is már bejelentés az M1, M3 és M7 autópályák irányonként 3-4 sávos bővítésére, de a leállósávokban való haladás engedélyezéséről is volt már szó itthon, külföldön pedig már több helyen is látható rá példa.
Ez a bejegyzés arról szól, hogy az utak kapacitása miért nem a sávok számában nyílvánul meg az úthálózat
Először is, ...
... szeretnék néhány dolgot tisztázni, mielőtt nagyon belekezdenék:
- Az autópályákat úgy tervezik 4 sávosra, hogy az egyik közülük egy úgynevezett ITS-leálllósáv (intelligent transportation system), ami azt jelenti, hogy az autópálya felügyelete figyeli a forgalmat, és ennek megfelelően változtathatják a közlekedési szabályokatat kijelzőkön látható táblák segítségével. Az ITS-leállósáv egy teljes értékű sáv, amely használatát csak dugóban engedélyezik, ez azonban a megengedett sebesség csökkentésével jár (bár dugóban amúgyse nagyon lehetne 130-cal menni).
- A hagyományos autópályák 3,75 méteres sávokból épülnek fel, a belső oldalon 0,50, a külső oldalon 3,00 méteres szegéllyel (utóbbit nevezzük leállósávnak). Ezzel szemben az ITS-leállósáv ugyanúgy 3,75 méter széles, mint egy normál sáv, és még rájön egy 0,50 méteres szegély, így a megszokottnál 1,25 méterrel szélesebb a leállósáv.
a képen jól látható, hogy a leállósávok azok azért nem rendes sávok (a gyorsítósávokhoz viszonyítva), jócskán meg kell toldani őket, további felületet elvéve a növényzettől…
Ez miért nem megoldás – mi okozza a dugókat valójában?
A dugók nem a nyílt pályán keletkeznek, hanem a szűk keresztmetszetek okozzák őket:
- a nagyobb forgalmú lehajtók sokkal jobban lassítják a forgalmat a rengeteg ki- és besoroló autó miatt, sokszor egyébként már a nyílt pályán áll a dugó, mert rövidek a lassítósávok (pl. Székesfehérvár, 64-es csomópont)
- Budapesten például a BAH-csomópontnál, de akármelyik városban, közlekedési lámpák üzemelnek, tehát meg van szabva a csomópont kapacitása. A lápákon nem fér át több autós, akárhány sávot építenek a nyílt pályán, mert úgyis a városi hálózat kapacitása számít.
Tehát azzal, hogy egy adott úton megduplázzuk a sávok számát, a mellékirányok és a főváros továbbra sem lesz képes nemhogy az eredeti, de a dupla akkora forgalmat elvezetni, így továbbra is állni fognak az autók, immár nem 2, hanem 4 sávon.
Ha növelni akarjuk az autópályák kapacitását, mindig meg kell keresni a legszűkebb keresztmetszetet, és elég ott bővíteni, máshol fölösleges, ameddig másutt sincs elég kapacitás.
Dugó Los Angelesben. Nekünk is jó ez, vagy szeretnénk továbblépni?
Egy jó példa a szemléltetéshez: az M7-es autópálya 64-es csomópontja
Kifele a 64-es csomópontban túl rövid a lassítósáv, mert a körforgalom, ahonnan a 8-as főút indul, túl van terhelve. Az autók gyakran az autópályán állnak, 1 sávosra csökkentve azt
A lassítósáv építési hossza 300 méter, de sárga festékkel dupla olyan hosszúra van fölfestve 100-as lassújel mellett. Az M7-es autópálya kapacitása szempontjából rengeteget javítana, ha a lehető legjobban megtoldanák a lassítósávot (akár 2100 méter hossz is beleférne, csakhogy a Börgöndi út feletti hidat ne kelljen bővíteni). Ha az utolsó 500 méterét a lassítósávnak fizikailag elválasztjuk az autópályától (gyakorlatilag egy szervízutat csinálunk belőle), akkor a bepofátlankodó autósokat is kiküszöbölhetjük.
Jól látható, hogy nem kell ahhoz végig extra sávot építeni, csupán a szűk keresztmetszeteket kell kiváltani, amik egy teljes sáv értékűek, hisz nem azzal van a gond, hogy 2 sáv nem elég a nyílt pályán, hanem hogy a lehajtó miatt a külső sáv már nem teljes értkéű sáv, hisz a körforgalomban való torlódás már az autópályán áll. Csak annyi a feladat, hogy 1,5 km hosszan jó 1 méterrel kiszélesítik az útburkolatot, és hatalmasat javult a helyzet elég kevés pénzből.
Hogyan befolyásolná a forgalmat a sávbővítés, az ITS-leállósáv?
A leállósáv alapvetően a vészhelyzetekre és a segítség érkezésére van félretéve, nem a dugóban állók részére van fenntartva. A sávok bővítésével nem lehet kiküszöbölni a torlódást, hiszen sem Budapest, sem bármelyik nagyváros, sem az M0 nem bírná el a növekvő forgalmat. Márpedig ha növeljük a sávok számát minnd az autópályán, mind a városban, az embereknek lesz rá gondjuk, hogy megtöltség autóval az új sávokat, hisz elég csábítóak a soksávos gyorsforgalmi utak.
Sokkal több értelme van ebből a pénzből a vasutat fejleszteni...
De miben jobb a vasút az autónál?
A vasút fejlesztésében sokkal nagyobb, és ésszerű lehetőségek rejlenek: míg autóból végeláthatatlan mennyiség van, addig a vasúton sokkal kisebb területen, sokkal hatékonyabban és kiszámíthatóabban bonyolítható le a forgalom. Az utasok növekedésével nem kell új sávokat építeni, elég csk extra kocsikat felcsatolni a szerelvényre. Sebességben is bővebbek a lehetőségek, míg az autópályán 130 km/órával haladhatunk, addig a dugóval szembeállítható az esetleges 350-400 km/órás nagysebességű vasút, de középtávon is már a 160 km/óra.
Ha menetidőben felül tud kerekedni a vasút az autón, akkor megindulna egy tömegközlekedésre való átállási hullám. Ameddig nem gyorsabb a tömegközlekedés (a dugónál nyílván gyorsabb a vonat, azonban nincs mindeig dugó, szerencsére), addig az embereket nem fogja érdekelni, hogy drágább és környezetszenyző az autózás, ha egyszer gyorsabb. Az embereknek nem éri meg a kényelmetlenséggel járó tömegközlekedés, ezért kéne fáradhatatlanul fejleszteni azt. Különben lehet építeni a sávokat, és hallgatni az autók zaját, és pazarolni az energiát...
A kamionokat is át lehetne pakolni tehervonatokra, de ehhez kell a V0 vasútvonal. A konténereket és a pótkocsikat felrakodják teherkocsikra, és 1 mozdonyvezető elviszi őket, majd a végső célpont eléréséhez újra jön a rakományért egy vontató. Nem kell több száz járműnek és sofőrnek fölöslegesen átszelnie Európát. Úgyis sofőrhiányvan, és egyáltatlán nem költséghatékony a kamionozás. 1 tehervonat akár 40-50 kamiont is el tud szállítani