2024. sze 29.

Hogyan fejlesszük az M3-as metrót?

írta: Ikarus 411T
Hogyan fejlesszük az M3-as metrót?

Az M3-as metró a leghosszabb, és egyben a legforgalmasabb, legzsúfoltabb metrónk. 1990-ben, amikor átadták az utolsó, újpesti szakaszt, leálltak a fejlesztések. Káposztásmegyerig tervezik meghosszabbítani, és egy új járműtelepet is akarnak.

Milyen fejlesztéseket érdemes végrehajtani?

Költséghatékonyság szempontjából elegendő a Rákospalota-Újpest vasútállomásig meghosszabbítani. Bár tovább Káposztásmegyerig a felszínen nem lenne szükség hatalmas földmunkákra, de a külön szintű keresztezést biztosítani kell, ami igen költséges.

Továbbá a 14-es villamos forgalma nem indokol metrót, jelenleg 5 percenként indulnak 300 fős szerelvények (néha csak 200 fős CAF-ok). Ha már a járatoknál tartunk fontos megjegyezni, hogy a metróval ellentétben a felszínen jelenleg szerteágazó (fonódó) járatok közlekednek: a 14-es villamos mellett a 12-es, valamint a 20E busz és a 30-as család tagjai.

A 2017-es vágányzári térképen jól látszik, hogy a 14-es villamos helyét átvéve is csak az egyik, önmagában nem metrós ág helyett járnának a hatalmas szerelvények.

Emiatt elegendő 2 megállóval meghosszabbítani: a Rózsa utcáig a 20E busz miatt, tovább Rákospalota-Újpest vasútállomásig pedig főként a nagyvasút miatt, de a villamosról is jobb hamarabb átszállni a metróra. A bővebb kapcsolatok már a két megállós hosszabbbítás miatt is sok utast vonzanának, tovább Káposztásmegyerig már nem lenne költséghatékony. A mégtöbb jármű és az új kocsiszín igényéről már nem is beszélve, a témát lejjebb folytatom...

Járművek

Bár nem lényeges, de érdekességként megemlítem, hogy a jelenlegi járműveknek kisebb az egységnyi járműhosszra vetített kapacitása két okból is: az Alstom szerelvényelnél 9 centivel keskenyebbek, és a kocsik közt nincs csukló, ahol további utasok állhatnának (vö.: M2: 1023 fő/100 m, M3: 1098 fő/120 m).

A két megállós bővítés békeidőben (ha érkezik elegendő pótalkatrész) nem indokol további járművek beszerzését, hacsaknem tervezünk sűríteni. A járműpark bővítése céljából használt orosz kocsikat érdemes beszerezni az egységes járműpark érdekében (bár különböző felújításon estek át a hajdan egységes járművek, ugyanakkor még mindig jobb, mint teljesen új járműveket beszerezni, melyeknek sem a típusuk, sem a hártalevő éveik száma nem egyezik, így hosszúhosszú évekre megnehezítenénk a karbantartást).

Az új járműtelep kérdése

Az eredeti tervekben (Káposztásmegyerig való hosszabbítás) szerepel egy új járműtelep, mely hatalmas pazarlás lenne 8-10 db járműre, ráadásul a követési idő nem is csökkenne egy új járműtípus bevezetése mellett!. Ha már beruházunk, építsünk egy értelmes méretű kocsiszínt, és akkor a sűrítés is lehetővé válna (amiről még soha nem hallottam, pedig kéne). 

A 2 megállós, szerényebb hosszabbítás a követési idő 150-ről 120 másodpercre való csökkentése mellett is ugyanenní új szerelvényt igényelne, így a kapacitása is nőne, a tervekkel ellentétben. Bár üzemi okokból jobb lenne 2 járműtelep, azonban a kevés új jármű miatt a Kőér utcai járműtelep bővítése és egyben felújítása jóval költséghatékonyabb. Megjegyezném, hogy a felújítás előtt 5-tel több szerelvény tartozott az M3-as vonalhoz, amiket akkor is el tudtak helyezni...

Megállókiosztás

Újonnan a Rózsa utca, valamint a Rákospalota-Újpest vasútállomás épülne ki, ahogy a tervekben szerepel.

Szólj hozzá

metró tömegközlekedés vasút kötöttpálya Budapest M3-as metró